2 kwietnia bądź na niebiesko

02-04-2014, 10:57 | Agnieszka

Nie chodzi tu o modę, lecz o gest solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem i ich rodzinami. Autyzm jest zwany epidemią XXI wieku. Nie wiemy, czy dawniej było mniej dzieci dotkniętych autyzmem, czy nie był on po prostu diagnozowany, a osoby zmagające się z autyzmem żyły w swoim świecie, spychani w rodzinach i społeczeństwie na bok. Z roku na rok o autyzmie więcej się mówi, pojawiają się nowe sposoby złagodzenia skutków autyzmu, nowe terapie.

 

Dziś organizacje zajmujące się problemem autyzmu (m.in. Fundacja Synapsis, Fundacja Silentio) namiawiają do zaświecenia się na niebiesko dla osób z autyzmem. Wieczorem zaświecą na niebiesko budynki publiczne, każdy element niebieskiego w ubiorze może być naszym osobistym gestem w tym dniu.  Dlaczego na niebiesko? Organizacja, która wpadła na pomysł tego dnia, ma logo w kolorze niebieskim. Pojawiają się też inne domysły – kolor niebieski jako kolor niewinności, nadziei, a także kolor dla chłopców, ponieważ na autyzm cierpi znacznie więcej chłopców niż dziewczynek. Dzieci autystyczne czasem nazywane są dziećmi spod szklanego klosza lub dziećmi zamienionymi przez wróżki. My również zachęcamy, żeby chociaż przez jeden dzień w roku dowiedzieć się więcej o autyzmie.

 

Dzieci z autyzmem potrzebują terapii, która pomoże im samodzielnie funkcjonować w społeczeństwie. Rodzice dzieci autystycznych zazwyczaj zauważają, że coś jest nie tak, gdy dziecko przestaje reagować na swoje imię, chociaż do tej pory reagowało, nie udaje się nawiązać kontaktu wzrokowego. Pojawia się też zamiłowanie, a czasami obsesja na punkcie konkretnych zabaw, czynności. Przestają mówić lub w ogóle nie zaczynają i czekanie na pierwsze słowo trwa latami. Depresja, agresywne zachowania wobec siebie i innych, brak poczucia własnej siły – to częste zachowania autystycznych dzieci. Rodzice często spotykają się z reakcjami ludzi, którzy uważają, że dziecko jest niegrzeczne, niewychowane, że rodzic pozwolił sobie wejść na głowę. Może to wynikać z tego, że na pierwszy rzut oka autyzmu nie widać. Wiele rodzin potrzebuje wsparcia, ponieważ nie są w stanie poradzić sobie finansowo z kosztami terapii. Być może właśnie dzisiaj to wsparcie otrzymają:

Oceń ten post:
minusplus
(ocena: +4, głosów: 6)
Loading ... Loading ...

Skomentuj