Zimą też możesz pomóc

17-01-2013, 9:18 | admin

Ptaki, nasi mali, skrzydlaci przyjaciele, w trakcie zimy potrzebują osób, które okażą im trochę zainteresowania  i dobrego serca.

Ptaki są zwierzętami, które nie są na ogół wrażliwe na chłód, mają pióra, które chronią je przed zimnem, a utratę energii rekompensują szybką przemianą materii. Jednak by podtrzymać intensywność przemiany materii potrzebują dużej ilości pokarmu – i tu pojawia się problem, bo tego w zimie zaczyna brakować. Niektóre z ptaków odlatują więc na zimę do ciepłych krajów, są to głównie ptaki owadożerne, wodne, błotne, które po zamarznięciu bagien, jezior, rzek nie są zdolne do zdobycia pożywienia.  Odlatują również takie, które nie są w stanie zdobyć wystarczającej ilości pożywienia, by przetrwać długie zimowe noce.

Wędrówki mają też przyczyny historyczne, gdyż uważa się, że miały na nie wpływ zlodowacenia - ptaki ustępowały przed lodowcem, a gdy ten się cofał, one podążały za nim. Istnieje również bezpośredni mechanizm wyzwalający skłonność do wędrówek, jest za to odpowiedzialna przysadka mózgowa, którą pobudzają sprzyjające cykle świetlne -intensywność światła słonecznego czy długość dnia.

Zimą w naszym kraju pozostaje jednak całe mnóstwo ptaków. Jak im więc pomóc? Najprostszą odpowiedzią jaka nasuwa się na myśl, jest zbudowanie karmnika. Nie wymaga on wielkich nakładów finansowych, możemy wykorzystać na przykład siatki, nakrętki od słoików, siatki, czy kawałki drewna.

Najprostszym konstrukcyjnie jest karmnik zrobiony z siatki. Siatkę wypełniamy ziarnem, orzechami, zbożem, a następnie przywiązujemy do gałęzi (jak wygląda całość można zobaczyć na zdjęciu powyżej). Ptaki, przysiadając na siatce, bez problemu wydłubią sobie z niej pożywienie.

Kolejnym sposobem jest wykorzystanie zużytej, pustej półlitrowej butelki. Do budowy potrzebować będziemy również dwóch deseczek (jednej o długości butelki, drugiej mniej więcej o szerokości dna butelki), zbitych tak, by tworzyły kształt litery L. Następnie wypełniamy butelkę ziarenkami i przymocowujemy ją do dłuższej deseczki dnem do góry, np. przy pomocy taśmy. Ziarenka będą samoczynnie wysypywać się na powierzchnię poziomej deseczki. Co możemy tam wsypać?  - drobne ziarna zbóż, płatki owsiane, słonecznik – zarówno łuskany jak i w łupinach. Można również umieścić owoce jarzębiny, czy berbetysu, o ile butelka ma dość szeroki otwór i owoce nie będą powodowały zaklinowania.

Kawałek drewna też sprawdzi się jako karmnik, wystarczy nawiercić w nim w miarę duże otwory i napełnić je ptasimi smakołykami, a następnie przywiesić na gałęzi drzewa w ogrodzie. By ułatwić ptakom jedzenie, można zamontować obok otworów patyczki, na których będą mogły przysiąść. Oczywiście, jeśli mamy w sobie zmysł majsterkowicza, możemy pokusić się o zbudowanie drewnianego karmnika z prawdziwego zdarzenia.

Jak zwabimy konkretne ptaki do naszego karmnika? Zięby, mazurki, gile, wróble są łase na zboże; sikory, dzięcioły i kowaliki lubią słonecznik; na owoce natomiast zwabimy kosa, jemiołuszkę i kwiczoła.

Jeżeli uważacie, ze nie macie zdolności manualnych i nie jesteście w stanie sami zbudować karmnika, nic nie szkodzi! Na naszej stronie znajdują się organizacje, których celem jest ochrona ptaków, zachęcamy do wsparcia ich działalności: Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych, Stowarzyszenie Ochrony zwierząt EkostrażFundacja AlbatrosPolskie Towarzystwo Ochrony PtakówOgólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.

A na koniec coś dla ciekawskich. Jeżeli chcecie podejrzeć ptaki w karmniku, zapraszam na stronę, gdzie kamera na żywo 24/h pokazuje skrzydlatych przyjaciół podczas jedzenia.

Oceń ten post:
minusplus
(ocena: +2, głosów: 2)
Loading ... Loading ...

Tagi: , , ,

Skomentuj