Autyzm myli zmysły

06-12-2012, 16:08 | admin

Co roku na początku grudnia jest obchodzony Europejski Tydzień Autyzmu. W tym roku przypada on od 1 do 7 grudnia,  w tych dniach w szczególności solidaryzujemy się z osobami dotkniętymi tą chorobą.

Z tej okazji na terenie całej Polski organizowane są spotkania ze specjalistami, terapeutami, dni otwarte w fundacjach, stowarzyszeniach zajmujących się autyzmem.  Ale czy tak naprawdę wiemy na czym polega autyzm i jakie są objawy tej choroby?

Na autyzm  obecnie w Polsce choruje 30 tysięcy osób, a w całej Europie jest ich aż  5 milionów.  Objawy pojawiają się najczęściej u dzieci,  dane pokazują, że trzy razy częściej zapadają na tę chorobę chłopcy, co nie wyklucza zachorowania przez dziewczynki. Objawami są między innymi: słaby rozwój mowy, obojętne spojrzenie dziecka, brak kontaktu wzrokowego, nie odpowiadanie na uśmiech. Zaniepokoić może również niereagowanie przez dzieci na swoje imię, preferowanie zabawy w samotności.  Zmysły dzieciaków chorych na autyzm nie potrafią nawzajem ze sobą współpracować. Dzieci boją się hałasów (np. odgłosu suszarki, czy odkurzacza), mają nietypowe reakcje na dotyk: albo lubią być przytulane albo zupełnie odwrotnie, jadają tylko niektóre potrawy, lubią wpatrywać się w wirujące przedmioty, światła, oglądać telewizję z bliska.

Autyzm dotyka coraz większą liczbę osób, warto o nich pamiętać nie tylko w trakcie trwania Europejskiego Tygodnia Autyzmu. Wśród naszych celów są również dzieciaki które zmagają się z tą straszną chorobą i potrzebują pomocy. Marcin, Jasiu, Rafał, Kuba, Bartek, Miłosz, Michał, na pewno się ucieszą, jeżeli okaże się im szczodrość właśnie w trakcie trwania Tygodnia Autyzmu.

Oceń ten post:
minusplus
(ocena: +3, głosów: 3)
Loading ... Loading ...

Tagi: ,

(1) Komentarz

  1. Hania says:

    Jak widać dla niektórych zespół aspergera przestał być już kwalifikowany jako autyzm. Amerykanie coś tam chcieli zmienić, ale czy to zrobili?

Skomentuj