Nie każda tradycja jest dobra

19-11-2012, 12:11 | Agnieszka

Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci. Na tę okazję Fundacja Dzieci Niczyje przygotowała stronę internetową, z której można się dowiedzieć, jak reagować na przemoc wobec dzieci oraz w jaki sposób radzić sobie z niegrzecznym zachowaniem dziecka bez paska, krzyku i klapsów.

“Zła tradycja” to nazwa kampanii stworzonej przez Fundację. Jej przekaz opiera się na drzewie genealogicznym, które dzieci często przygotowują w szkole.  W rodzinach, w których dyscyplinę wprowadza się biciem dziecka, pasek łączy poszczególne pokolenia złą i bolesną więzią. Według organizatorów kampanii, złą tradycja jest przenoszona z pokolenia na pokolenie. Wiele osób doświadczających krzywdy ze strony swoich rodziców, później wobec własnych dzieci stosuje te same metody wychowawcze. Mimo że w przeszłości zarzekali się, że swoim dzieciom “tego” nie zrobią.

Zapach dyscypliny wielu bitym dzieciom kojarzy się ze skórzanym paskiem lub kablem. To, że ktoś był bity i wyrósł “na ludzi” nie jest argumentem w obronie przemocy wobec dzieci. Są  inne sposoby radzenia sobie ze złością i bezradnością, gdy dziecko nas nie słucha lub robi coś nie tak, jak byśmy chcieli. Dotyczy to nie tylko sytuacji, w których dziecko coś zbroi, lecz także takich, w których się o dziecko boimy, np. gdy wybiegnie na ulicę lub się uderzy. Te sposoby znajdziemy w filmiku “Zamiast klapsa”.

Czy jeden klaps nie zaszkodzi? Gdzie jest granica między niezadowoleniem a złością, która jest destrukcyjna dla dziecka? Dzisiaj jest dobry dzień, aby pomyśleć o swoich poglądach na wychowanie grzecznego i posłusznego dziecka. Dobry rodzic nie szuka szacunku w przestraszonych oczach dziecka. Dobry rodzic wie, że roześmiane i pełne poczucia bezpieczeństwa spojrzenie jest wyrazem więzi, której nie osiąga się paskiem.

Oceń ten post:
minusplus
(ocena: +2, głosów: 2)
Loading ... Loading ...

Tagi: , , ,

Skomentuj