Dziś Światowy Dzień Zwierząt

04-10-2012, 14:46 | AgnieszkaDzisiaj na całym świecie zwierzęta mają swoje święto. Przez ten jeden dzień każdy spróbować wcielić się w św. Franciszka z Asyżu, który jest patronem zwierząt i ekologów.

Drogowskazem w traktowaniu zwierząt może być Ekologiczny dekalog św.Franciszka.

1. Bądź człowiekiem wśród stworzeń, bratem między braćmi.

Nie tylko zwierzęta traktuj z należytym szacunkiem, ale doceniaj też pracę organizacji, które ratują życie i walczą o godność zwierząt. Jeśli sam nie pałasz miłością do zwierząt, pomyśl, że ich praca, czy tego chcesz, czy nie, ma pozytywny wpływ na Twoje życie i bezpieczeństwo. Dzięki nim bezdomne i wygłodzone zwierzęta nie włóczą się po lasach i parkach, dzięki nim porzucone zwierzęta znajdują nowych opiekunów, dzięki nim popularyzowane są akcje sterylizacji zwierząt, żeby nie zwiększała się ilość bezdomnych psów i kotów, dzięki nim likwidowane są pseudohodowle, które “produkują” chore zwierzęta, skazane na cierpienie.


2. Traktuj wszystkie byty stworzone z miłością i czcią.

Jeśli Twoja miłość do zwierząt sprowadza się do niekrzywdzenia – już jest bardzo dobrze. Jednak miej świadomość, że są miejsca, w których zwierzęta są traktowane haniebnie. Sam zdecyduj, co jesteś w stanie zrobić, żeby pomóc. Zobacz, co się dzieje na targowiskach w Polsce (źródło: Fundacja Viva!)

3. Tobie została powierzona Ziemia jak ogród – rządź nią z mądrością.

Sprzątaj po swoim zwierzęciu, sam nie śmieć, dbaj o zieleń, nie niszcz jej i nie marnotraw jej darów. Dostrzeż piękno w śpiewie ptaków, szumie jeziora. A jeśli nie masz możliwości obcowania z przyrodą, zerknij łaskawie na drzewo stojące za oknem. Może podczas przyszłorocznego Święta Drzewa warto zgłosić pobliską topolę czy wierzbę do konkursu na Drzewo Roku organizowanego przez Klub Gaja?

4. Troszcz się o człowieka,o zwierzę, o zioło, o wodę i powietrze, aby Ziemia nie została ich zupełnie pozbawiona.

Wspieraj potrzebujące zwierzęta na miarę swoich możliwości. Zimą potrzebne są koce, ogrzewanie. Przez cały rok organizacje szukają wolontariuszy do wyprowadzania zwierząt na spacery oraz domów tymczasowych dla podopiecznych. Potrzebne jest też wsparcie finansowe, żeby opłacić leczenie zwierząt. Można wesprzeć jedną z kilkudziesięciu organizacji prozwierzęcych działających na Siepomaga lub zbiórkę na konkretne zwierzę.

5. Używaj rzeczy z umiarem, gdyż rozrzutność nie ma przyszłości.

Nie kupuj więcej niż potrzebujesz, starym rzeczom daj drugie (u)życie lub oddaj tym, którym się przydadzą. Gdziekolwiek pracujesz, na pewno uda się wprowadzić rozwiązania, które pozwolą zużywać mniej prądu, wody, papieru. Przyłącz się do akcji PAH i sprawdź, czy jesteś w stanie przez jeden dzień ograniczyć zużycie wody do 24 litrów.

6. Tobie jest zadana misja odkrycia misterium posiłku: aby życie napełniało się życiem.

Sam też jesteś częścią przyrody, dlatego dbaj o swoje zdrowie, dostarczając mu wartościowych posiłków. Jeśli wegetarianizm jest dla Ciebie zdrowy, praktykuj go, lecz nie potępiaj tych, którzy żyją inaczej.
7. Przerwij węzeł przemocy, aby zrozumieć, jakie są prawa istnienia.

Nie dopuść do tego, aby okrucieństwo wobec zwierząt stało się ludzkie. Reaguj na przemoc, nie narażając jednak własnego życia.

8. Pamiętaj że świat nie jest jedynie odbiciem twojego obrazu,lecz nosi w sobie wyobrażenie Boga Najwyższego.

Nie Ty jesteś panem wszelkiego stworzenia. Nie decydujesz o tym, kiedy dzień się kończy i kiedy zaczyna. Bez względu na to, kogo uznajesz za wyższego siebie, naucz się pokory wobec każdego stworzenia i odwagi wobec tego, co przynosi los.

9. Kiedy ścinasz drzewo zostaw choć jeden pęd, aby jego życie nie zostało przerwane.

W pogoni za dobrobytem pamiętaj, że nie wszystko można kupić. Mądrze broń przyrody, aby zachować jej wartość jak najdłużej.
10. Stąpaj z szacunkiem po kamieniach, gdyż każda rzecz posiada swoją wartość.

W przyrodzie nic nie ginie, dlatego zarówno dobro, jak i zło oddane, wróci do nas.

 

Oceń ten post:
minusplus
(ocena: +3, głosów: 3)
Loading ... Loading ...

Tagi: , ,

Skomentuj