Trudna dola fundraisera

14-05-2012, 14:05 | Agnieszka


Jaki jest koszt netto pozyskania darczyńcy? Czego fundraiser może nauczyć się od świnki morskiej? I dlaczego czasem zamiast schodów warto wybrać windę? O te i wiele innych odpowiedzi są bogatsi uczestnicy 6 Międzynarodowej Konferencji Fundraisingu, która odbyła się 9-10 maja w Warszawie. Po raz trzeci mieliśmy okazję przyglądać się budowniczym fundraisingu polskich organizacji pozarządowych.

zdj. Wojciech Rozenek

Mury siedziby BCC słyszały niejedne negocjacje biznesowe. Wypełnione przedstawicielami organizacji pozarządowych mogły usłyszeć, że biznes może i chce, ale niekoniecznie potrafi współpracować z Trzecim Sektorem. O tym, jak trafić do firmy z własną misją opowiadała Mirella Panek-Owsiańska z FOB-u. Przedsiębiorstwa co prawda działają dla zysku,  jednak są tworzone przez ludzi (pracowników) i dla ludzi (klientów). Dlatego chociaż przez chwilę organizacje mogą iść z biznesem wspólną drogą. Wartości, z którymi firma chce się utożsamiać, organizacja pozarządowa może uwiarygodnić poprzez wspólne przedsięwzięcia.

A co zrobić, żeby ta wspólna droga z biznesem nie zakończyła się na pierwszym zakręcie? Przede wszystkim zapamiętać największy sekret fundraisingu, którym podzielił się prezez PSF, Robert Kawałko: „Proś zawsze, gdy potrzebujesz”. Paulette Maehara, gość specjalny Konferencji, podkreśliła też ogromne znaczenie pozostałych magicznych słów: „dziękuję i przepraszam”. Opowiadając o swojej pracy fundraisera, nie potrafiła przypomnieć sobie dnia, w którym nie zadzwoniłaby do darczyńcy, aby mu podziękować.  O przepraszaniu mówiła Christine von Sydow – gdy popełnimy błąd, w pierwszej kolejności powinni się o tym dowiedzieć pracownicy i wolontariusze, a następnie darczyńcy. Organizacja musi działać przejrzyście.

Paulette Maehara  poruszyła też piętę Achillesa organizacji pozarządowych – koszty. O ile sponsorzy przychylają się do przekazywania pieniędzy na sfinansowanie konkretnych programów, tzw. koszty administracyjne nie są już mile widziane. Paulette opowiedziała, jak radzą sobie z finansowaniem codziennego działania organizacje w USA. Być może już na następnej Konferencji zobaczymy, czy udało się przenieść te rady na polski grunt.

Strona www Konferencji

Oceń ten post:
minusplus
Brak ocen
Loading ... Loading ...

Tagi: , , ,

Skomentuj