Niepełnosprawnik

25-01-2012, 16:16 | Agnieszka

Kiedy sprawna osoba wybiera się do restauracji, nie zastanawia się, czy wejście uniemożliwi jej stromy podjazd lub zbyt wąskie drzwi. Jest sobie w stanie z tym poradzić. Co ma w takiej sytuacji zrobić osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim, aby nie pocałować klamki lokalu, który nie jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych? Skorzystać z internetowej bazy Niepelnosprawnik.pl.

Wchodząc na stronę Niepełnosprawnika, można w łatwy sposób sprawdzić lokal, do którego się wybieramy – kino, teatr, urząd, sklep, basen, itp. Wystarczy wpisać, np. “restauracja” i można wyszukać obiekty, które zostały już sprawdzone przez organizatorów projektu. Przy nazwie każdego lokalu wyświetla się jego adres oraz etykieta z piktogramami. Dzięki nim dowiemy się, m.in. czy w danym obiekcie jest winda, toaleta przystosowana do osób niepełnosprawnych, szerokie drzwi wejściowe, urządzenia pomocnicze dla osób niedosłyszących, oznaczenia alfabetem Brailla a  przed obiektem parking z miejscami dla osób niepełnosprawnych.

Niepełnosprawnik ma też wersję zaawansowaną, przydatną zwłaszcza dla osób, które lubią mieć wszystko dobrze zaplanowane. W tym miejscu można wyszukać obiekty przy konkretnej ulicy, a także miejsca znajdujące się w odległości X kilometrów. Gdy wybierzemy się do restauracji, a na miejscu okaże się, że nie ma wolnych stolików, zawsze możemy sprawdzić, gdzie jest najbliższa dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

O Niepełnosprawniku chciałam napisać rok temu. Jednak projekt został wtedy zamknięty i pomysłodawcy musieli szukać sposobów sfinansowania tej inicjatywy. Na szczęście ruszył znowu i do końca tego roku planuje powiększyć się 5-krotnie. Aby plany można było wcielić w życie, potrzebni są wolontariusze, którzy dokładnie wymierzą obiekty użyteczności publicznej – m.in. szerokość drzwi, nachylenie podjazdu. Warunkiem jest ukończenie 18 lat, trochę wolnego czasu i chęć ułatwienia życia osobom niepełnosprawnym. Wszyscy chętni mogą się zgłaszać, wysyłając maila na adres: izabela.angielczyk@tus.org.pl

Oceń ten post:
minusplus
(ocena: +1, głosów: 3)
Loading ... Loading ...

Tagi: , ,

Skomentuj