Ucz dzieci pomagania z PiggyBank

16-11-2011, 15:56 | Agnieszka


Kilka tygodni temu ruszył serwis PiggyBank. Twórcy pierwszej takiej internetowej skarbonki w Polsce postanowili ułatwić rodzicom wcale nie takie łatwe zadanie – zarządzanie pieniędzmi. Tradycyjną porcelanową świnkę zastąpiła internetowa aplikacja umożliwiająca rodzicom edukację finansową swoich pociech. Czy taki pomysł przyjmie się w polskich rodzinach? Zapytałam Tomasza Derewońko, założyciela PiggyBank.

Jak zrodził się pomysł na taki serwis?

Pomysł to kompilacja potrzeb własnych (też mamy dzieci), obserwacji rynku i światowych trendów. Serwis powstał jako wynik naszej pasji i zaangażowania. Naszym podstawowym założeniem było, aby był on dostępny dla każdej rodziny i dla każdego dziecka.

PiggyBank to internetowa skarbonka, do której rodzice mogą wrzucać kieszonkowe dziecka. Ile dzieci w Polsce dostaje kieszonkowe?

Ostatnie badanie dotyczące kieszonkowego prowadził IPSOS na początku 2010 r.  Według badania dwie trzecie rodziców dzieci w wieku od 4 do 18 lat daje im pieniądze przynajmniej od czasu do czasu.  Prawie jedna trzecia rodziców (29%) regularnie wypłaca kieszonkowe swoim dzieciom.  Najczęściej jednak otrzymują pieniądze w formie prezentu od rodziców, dziadków lub krewnych (56%) oraz w formie nieregularnych wpłat od rodziców (53%) z przeznaczaniem na bieżące potrzeby.  Raczej rzadko, bo jedynie 13% rodziców stosuje pieniądze jako formę nagrody dla dzieci za dobre stopnie w szkole.  Najmłodsze dzieci (4-6 lat) otrzymują przeciętnie ok. 20 zł miesięcznie.  Nieco starsze (7-10) dostają nieco ponad 40 zł.  Średnie kieszonkowe nastolatków wynosi ok. 60 zł.

Serwis jest skierowany do rodziców czy do dzieci?

PiggyBank.pl jest serwisem rodzinnym.  Dzieci uczą się zarządzania własnymi finansami, ustalania celów i budżetów.  Serwis daje także unikalną możliwość rozwijania wrażliwości społecznej młodych ludzi, którzy zauważają, że w życiu ważne jest również, by pomagać innym…  Natomiast rodzice mają pieczę nad wydatkami swojego dziecka.  Ponieważ większość transakcji wykonywanych przez dziecko wymaga autoryzacji rodzica, stwarza to jednocześnie okazję do rozmów o finansach.

PiggyBank

Czym się różni internetowa skarbonka od tradycyjnej świnki?

Nieuchronnie pieniądz w postaci gotówki  odchodzi “do lamusa”.  My, dorośli, coraz częściej korzystamy z pieniędzy wirtualnych czy plastikowych”.  Generacja naszych następców także potrzebuje rozwiązań innych, niż tradycyjne skarbonki na półce.  Skarbonka internetowa w pewnym sensie symuluje bank.  Dziecko dysponuje pieniędzmi, które są przechowywane przez rodzica.  Jednak korzystanie z nich wymaga zachowania pewnych procedur, które są oczywiście dostosowane do poziomu dziecka.  Co więcej, skarbonka internetowa to więcej możliwości.  Przykładowo, korzystając z PiggyBank.pl dziecko może zarówno definiować cele, jak i uczyć się przedsiębiorczości poprzez dodatkowe projekty uzgadniane z rodzicem.

Jak można nauczyć dzieci gospodarności przy użyciu internetowej skarbonki?

Dzięki PiggyBank.pl dzieci doświadczają samodzielnego zarządzania i pomnażania własnych pieniędzy.  Uczą się także, jak rozsądnie je wydawać.  Przede wszystkim jednak dzieci nabywają ważne nawyki finansowe.  Dla przykładu: rodzic może zdefiniować oprocentowanie dla skarbonki OSZCZĘDZAM.  Dziecko może na bieżąco obserwować, jak środki zgromadzone w tej skarbonce, powiększają się o wypłacone odsetki.  Dziecko nauczy się zatem, że kiedy nie wyda pieniędzy od razu, może zyskać dodatkowe fundusze.  Kolejny przykład: rodzic może zaproponować dziecku wykonanie dodatkowych projektów określając ich parametry: co, w jakim czasie i za jaką kwotę.  Tym sposobem dziecko może zarobić dodatkowe pieniądze, które przeznaczy na wymarzony cel.  Osobiście polecam, aby rodzic przyjrzał się wydatkom dziecka, a następnie zdecydował, które wydatki dziecka powinny być pokrywane z “kieszonkowego”.  Być może będą to słodycze ze szkolnego sklepiku lub kino albo basen z kolegami.  Natomiast jeżeli rodzic chce pokrywać wszystkie wydatki dziecka, nie potrzebuje PiggyBank.pl.  Po prostu daje dziecku pieniądze, ale jedyna nauka, którą dziecko z tego wyniesie to: “rodzic zapłaci”.

Czy nie lepiej odkładać pieniądze na lokatę i przekazać dziecku, kiedy już będzie starsze i będzie umiało rozsądnie wydawać środki?

Odpowiem pytaniem: a kiedy i w jaki sposób dziecko ma nauczyć się wydawania pieniędzy?  Kiedy dostanie “do ręki” dużą kwotę?  Dziecko z zasady nie umie wydawać pieniędzy.  Musi się tego nauczyć, a najlepszą formą nauki jest ta, która pochodzi z doświadczania.  Podstawową kwestią jest zdefiniowanie pojęcia kieszonkowego, które powinno być przeznaczane na drobne przyjemności dziecka. W moim przekonaniu każde dziecko powinno otrzymywać “kieszonkowe”.  I nie chodzi o wysokość kieszonkowego, ale o przyzwyczajenie dzieci do posiadania i zarządzania pieniędzmi.  “Kieszonkowe” powinno być dostosowane do możliwości budżetu domowego.

Czy internetowa skarbonka nie jest zbyt skomplikowana dla dzieci?

Zdecydowanie nie.  Starsze dzieci uczą się dysponowania finansami poprzez mechanizmy zawarte w serwisie, a strażnikiem i przede wszystkim doradcą jest rodzic akceptujący poczynania pociechy.  Jeśli chodzi o młodsze dzieci, które nie potrafią jeszcze czytać i liczyć, w pierwszym etapie rodzic może opowiadać dziecku o tym, co dzieje się na koncie dziecka.  Mogą też wspólnie generować transakcje.  Strona dziecka będzie również pomocna w nauce podstaw matematyki…  ;)   W miarę upływu czasu dziecko będzie uczyło się samodzielnego wykonywania zadań.

W jaki sposób rodzice mogą uczyć dzieci pomagania przez PB?

Dziecko rodzi się “czyste”.  Nie wie, co jest dobre, a co złe.  To my, dorośli, dajemy dzieciom wzorce do naśladowania.  W PiggyBank.pl dziecko dysponuje trzema skarbonkami i w jednej z nich może odkładać pieniądze, którymi będzie mogło wspomóc potrzebujących.  Z obserwacji wynika, że małe dzieci są wrażliwe, stąd warto podtrzymać w nich tę cechę.  Jeśli jednak Twoje dziecko nie wykazuje zainteresowania pomocą charytatywną, masz doskonałą okazję, aby porozmawiać z nim na temat pomocy innym.  Czy jakiś rodzic uwierzy, że jego dziecko może być niewrażliwe na krzywdę?

Czy dziecko może wybrać, komu chce pomagać?

Tak.  Do dyspozycji dziecka jest katalog fundacji charytatywnych i organizacji pomocowych.  PiggyBank.pl zachęca do przekazywania darowizn na cele, które są konkretne i zrozumiałe dla dzieci.  Szczególną rolę spełnia tu Siepomaga.pl, ponieważ zachęca do przekazywania darowizn na konkretne cele, co sprzyja identyfikacji z tym, kto pomocy potrzebuje i ofiarności dziecka, które pomaga.

Czy dzieci chętnie pomagają przez PiggyBank?

Przyznam szczerze, że PiggyBank.pl funkcjonuje zbyt krótko, abym mógł mówić o spektakularnym sukcesie.  Nie jest też intencją serwisu, aby darowizny były przekazywane regularnie.  Ważne jest, by dziecko w pewnym momencie poczuło “potrzebę serca”.  Niemniej już wkrótce na głównej stronie serwisu PiggyBank.pl pojawi się licznik, który będzie pokazywał całkowitą kwotę przekazane w formie pomocy przez dzieciaki korzystające z serwisu.

__________________

Jeśli chcesz z pomocą PiggyBank uczyć dzieci oszczędzania, wydawania i pomagania, wejdź na stronę http://www.piggybank.pl Na bieżąco będziemy zamieszczać cele charytatywne, które Twoje dziecko będzie mogło wskazać w swojej skarbonce.

 

Oceń ten post:
minusplus
(ocena: +1, głosów: 1)
Loading ... Loading ...

Tagi: , ,

Skomentuj