Teoria Ograniczeń w edukacji (TOCFE), czyli jak wykorzystać doświadczenia biznesu w wychowaniu dzieci.

24-10-2011, 13:37 | admin

Dziecko w każdej rodzinie to ogromne szczęście, ale również duża zmiana.  I nieważne, czy jest to pierwsza, czy kolejna pociecha – rodzice chcą zrobić wszystko, aby zapewnić dziecku jak najlepszy rozwój.  Często sięgają po różnego rodzaju poradniki, aby znaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania. Wielu rodziców zastanawia się:

  • Jak powinienem wychować dziecko?
  • Jak mogę pomóc mojemu dziecku uczyć się?
  • Jak nauczyć moje dziecko konkretnych umiejętności ?

Potraktujmy dziecko jako projekt, najważniejszy projekt w życiu każdego rodzica. Nie wszyscy z Was mogą zgadzać się z nazwaniem wychowania dziecka projektem, ale to, co chcemy wam przedstawić, nawiązuje do zarządzania projektami, firmami czy organizacjami. Odpowiedzi na rozwiązanie problemów związanych z zarządzaniem należy szukać w teoriach zarządzania. Teoria Ograniczeń w Edukacji (TOCFE) bazuje właśnie na jednej z teorii zarządzania: Teorii Ograniczeń.

Teoria ograniczeń (ang. Theory of ConstraintsTOC) to metoda zarządzania nastawiona na osiąganie długotrwałych zysków poprzez odpowiednie zarządzanie istniejącymi w firmie ograniczeniami, tj. „wąskimi gardłami”, które występują w systemach zarządzania, procesach wytwarzania i/lub procesach dystrybucji.

Źródło: Wikipedia

TOCFE jest rozwinięciem Teorii Ograniczeń w celach edukacyjnych. Twórcą tego podejścia jest Eliyahu M. Goldratt, który w latach 70-tych opracował założenia do Teorii Ograniczeń. TOCFE jest to narzędzie, które celem jest:

  • Rozwiązywanie problemów, w tym znajdowanie ich przyczyn
  • Logiczne myślenie i przewidywanie
  • Realizacja celów i skuteczne pokonywanie powstałych problemów

TOCFE z powodzeniem jest stosowane na różnych poziomach edukacji (niezależnie od wieku). Bazuje na trzech konceptach logicznych:

  • Chmurka - pozwala zobrazować konflikt i znaleźć sposób jego rozwiązania
  • Logiczna gałązka - pozwala na naukę wnioskowania przyczynowo-skutkowego i przewidywania efektów danych zachowań
  • Drzewko ambitnego celu – służy do nauki określania celów, znajdowania możliwych problemów i ich rozwiązywania

Stosowanie teorii zarządzania w wychowaniu dziecka może wydawać się bardzo trudne,  szczególnie jeśli chodzi o zobrazowanie trudnych pojęć dla kilkuletnich dzieci.

Przypadek opisany przez jednego z praktyków TOC wydaje się temu zaprzeczać. Zainteresowanym polecamy zapozanć się z  przykładem zastosowania TOCFE w wychowaniu[plik pdf, 172 KB].

W dniach 26-28 października 2011 roku w Płocku obędzie się  XIII Międzynarodowa Konferencja „TOC dla Edukacji”, na której w trakcie praktycznych warsztatów będzie można dowiedzieć się więcej o idei i sposobie wykorzystanie TOC w edukacji. Można również skorzystać z warsztatów TOCFE.

Dla tych, którzy wolą poczytać o samej Teorii Ograniczeń, polecamy książki Dr. ELIYAHU M. GOLDRATT lub strony internetowe poświęcone tej tematyce, np.: w wersji polskiej TOC dla Edukacji lub angielskiej http://www.tocico.org.

Oceń ten post:
minusplus
Brak ocen
Loading ... Loading ...

Tagi: , , ,

Skomentuj