Zakupy z czystym sumieniem

17-09-2011, 15:07 | Agnieszka

Jeśli zdarzyło Ci się chociaż raz poczuć wstyd, słysząc o wyzysku dzieci na plantacjach bawełny lub oglądając zdjęcia rzek ubarwionych ściekami, spodoba Ci się inicjatywa „Dobre Zakupy”.

Patrząc na metkę ubrania „made in X” zastanawiasz się, czy kupując je nie przyczyniasz się do niszczenia środowiska naturalnego lub katorżniczej pracy ludzi? Teraz możesz to sprawdzić na stronie http://dobrezakupy.ekonsument.pl Jest to internetowy przewodnik po produktach przyjaznych środowisku, które w swojej ofercie mają marki dostępne w Polsce.

Dobre zakupy, to takie, które przynoszą możliwie najmniej szkody dla środowiska i drugiego człowieka. Przewodnik jest podzielony na produkty i kategorie. Póki co, są tylko dwie grupy produktów: odzież i zabawki (docelowo ma być jeszcze, m.in. żywność, kosmetyki, elektronika). Firmy zostały sprawdzone pod kątem ośmiu kategorii odpowiedzialności – musiały udowodnić odpowiednimi certyfikatami, że:
- ich produkty powstały z surowców przyjaznych środowisku,
- wykorzystują materiały z recyklingu,
- ich produkcja jest przyjazna środowisku,
- stosują zasadę Sprawiedliwego Handlu (Fairtrade),
- przestrzegają standardów pracy wg Międzynarodowej Organizacji Pracy,
- przeznaczają swoje zyski na cele społeczne lub organizacje non-profit,
- ujawniają informacje na temat producentów i dostawców oferowanych wyrobów,
- prowadzą działalność na poziomie lokalnym, wspierając rodzimą gospodarkę

W zależności od stopnia zaangażowania w danym obszarze firmy zostały oznaczone kolorami: zielony – bardzo dobry wynik, żółty –przeciętny, czerwony – poniżej standardów.

Twórcy przewodnika Dobre Zakupy zapewniają, że nie namawiają nikogo do kupowania, ponieważ nadmierna konsumpcja to najbardziej nieodpowiedzialna konsumpcja z możliwych. Strona ma służyć osobom, które chcą kupować produkty wytworzone z zachowaniem wysokich standardów ekologicznych i społecznych.

Do Ciebie należy ostateczny wybór marki i produktu, ale najpierw zadaj sobie pytanie, czy w ogóle musisz kupować nowe rzeczy, bo często dobre zakupy, to po prostu ich brak.

Oceń ten post:
minusplus
Brak ocen
Loading ... Loading ...

Tagi: , , , ,

Skomentuj