Światowy Dzień Serca

29-09-2011, 9:21 | Agnieszka

Jedenaście lat temu 29 września po raz pierwszy ten dzień wypełnił się działaniami na rzecz profilaktyki chorób serca. Problem nie dotyczy jednego państwa, więc Światowy Dzień Serca jest obchodzony w ponad stu państwach.

Kto z nas nie miał chociaż jednego problemu z sercem – od złamanego serca przez serce na dłoni po brak serca. Światowy Dzień Serca ma zwrócić uwagę na działania, które pozwolą długo cieszyć się sercem jak dzwon. Nie są to jakieś zaskakujące zalecenia – zdrowa dieta, codzienna aktywność fizyczna, zerwanie z nałogami i ograniczanie stresu. Każdy o nich wie, ale coraz więcej siedzimy, jemy w biegu poza domem, a aura pracy jest daleka od sielankowego spokoju.

Jednak gdy serca są zdrowe, możemy mieć pretensje tylko do samych siebie o zaniedbanie tego najważniejszego mięśnia. A co mają powiedzieć maluszki, które przyszły na świat z chorymi serduszkami? Od pierwszych dni swego życia walczą dzielnie o to, by ich serca biły jak najdłużej. Dlatego z okazji Dnia Serca życzmy rodzicom dzieci z wadami serca wytrwałości, a ich dzieciom beztroskiego dzieciństwa.

Antoś – urodził się 9 miesięcy temu. Zdiagnozowano u niego zespół Fallota. Serduszko cały czas czeka na operację, która uratuje mu życie. Za długo czekać nie może…

Ala – urodziła się na początku tego roku. W szpitalu spędziła pierwsze pół roku życia. Czeka ją skomplikowana i ryzykowna korekta wady serca – ubytki w przegrodzie są zlokalizowane na koniuszku serca.

Filip - przedszkolak, który niedługo po urodzeniu miał wszczepiony rozrusznik serca, później kardiowerter-defibrylator, który ma za zadanie przywracać normalny rytm serca. Jednak każda zmiana nastroju – radość, strach, nadmierny hałas – może w każdej chwili spowodować zatrzymanie krążenia. Jedyną szansą na normalne życie jest operacja w USA.

Mariusz – ten dzielny 10-latek potrzebuje przeszczepu serca, aby żyć. Gdy miał 16 miesięcy, wykryto u niego mukowiscydozę i kardiomiopatię rozstrzeniową – ciężką chorobę serca. Niestety do tej pory nie znalazło się dla niego odpowiednie serce.

zdjęcie: źródło

Oceń ten post:
minusplus
Brak ocen
Loading ... Loading ...

Tagi: , ,

Skomentuj