Pomocni Nauczyciele

22-06-2011, 16:25 | Agnieszka


Dzisiaj upragniony ostatni dzwonek zapowiadający koniec lekcji i początek wakacyjnych wojaży. Ten dzwonek jest też zwieńczeniem akcji “Szkoła Dobra” organizowanej w łódzkich szkołach przez Fundację Gajusz.

Mogłoby się wydawać, że ciężko będzie przekonać nauczycieli, by zamiast kwiatów pozwolili sobie wręczyć cegiełkę. Bynajmniej nie z powodu niechęci do pomagania, lecz wieloletniej tradycji. A zgodnie z tradycją, uczniowie na zakończenie roku organizują zbiórkę pieniędzy na kwiaty i upominki dla swoich pedagogów. Przez tydzień nauczyciele mają w swoich domach prawdziwe kwiaciarnie, o ile zakończenie roku szkolnego nie wypada w jeden z upalnych dni – wtedy co najwyżej mogą ocucić najwytrwalsze gatunki kwiatów, a reszta kończy swój żywot jeszcze tego samego dnia.

Dzięki akcji Fundacji Gajusz w kilkudziesięciu łódzkich szkołach zakończenie roku wyszło poza dobrze znany schemat. Uczniowie wręczali zamiast kwiatów cegiełki, które wcześniej kupili w szkole lub siedzibie Fundacji. Cały dochód ze sprzedaży cegiełek – szacuje się, że około 10 tys.zł -  zostanie przeznaczony na remont jednego z pierwszych w Polsce hospicjum stacjonarnego dla dzieci. Budynek już jest, ale wymaga gruntownego remontu, adaptacji i wyposażenia. Kiedy uda się wykonać wszystkie potrzebne prace, stanie się domem dla nieuleczalnie chorych dzieci, które nie mają rodziców – w tej chwili trafiają do hospicjów dla dorosłych lub Domów Pomocy Społecznej.

Okazuje się, że i dla uczniów akcja była lekcją dobra w wyjątkowej formie. Przyzwyczaili się do wręczania kwiatów i nie wszyscy byli pewni, czy cegiełki to dobry pomysł. Jednak idea zwyciężyła i ostatni dzwonek w szkole okazał się pierwszym dzwonkiem bardzo ważnej lekcji – dzielenia się dobrem z innymi. Jest tyle okazji do pomagania, trzeba tylko się rozejrzeć.

Niezwykłym gestem w stronę Strażaka Sławka jest zbiórka na zakończenie roku, którą prowadzą Sylwia i Szymon. Sami siebie nazwali wyjątkowymi szczęściarzami i, jak widać, mają tego szczęścia tak dużo, że starczy też dla innych. Puszkę mają już pełną :)

Oceń ten post:
minusplus
Brak ocen
Loading ... Loading ...

Tagi: ,

Skomentuj