Zamień odpady na kulturalne wypady!

02-05-2011, 13:33 | admin

Żadna inicjatywa ekologiczna nie była jeszcze tak prosta, a zarazem uniwersalna. “Zamień odpady na kulturalne wypady” to inicjatywa Fundacji EkoRozwoju, mająca na celu uświadomienie mieszkańcom polskich miast znaczenia idei recyklingu. Do uświadomienia mobilizuje ich jeden ważny fakt: jeśli przyniosą w określonym dniu i miejscu – pozornie nikomu niepotrzebne – odpady  ze swoich gospodarstw domowych, dostaną za to atrakcyjne bilety wstępu do różnych miejsc kulturalnych.

Akcja  potrwa od 9 kwietnia 2011 do 31 września 2012. Jej oddziaływanie zostało rozłożone na dwanaście największych miast kraju. Zamiana surowców wtórnych na wejściówki do instytucji kulturalnych nie jest zresztą pierwszą organizowaną imprezą tego typu. Taki właśnie projekt edukacyjny już wcześniej bowiem sprawdził się we Wrocławiu, Warszawie, Krakowie, Łodzi i Gdańsku. Nigdy jednak jeszcze – jak stwierdzają organizatorzy – nie był on realizowany na tak dużą skalę. I nie chodzi tutaj tylko o dołączenie do akcji aż 7-miu dodatkowych miast.

Jednocześnie poszerzyła się  znacznie oferta kulturalna akcji - mamy tu na myśli - “(…)Dodatkowe wydarzenia kulturalne (wystawy, pokazy mody recyklingowej, warsztaty graffiti etc), działania w internecie, wydawnictwa edukacyjne skierowane do szkół podstawowych i gimnazjalnych, jak również cykle warsztatów i szkoleń dla samorządów lokalnych.”

Najbliższa wymiana ekologiczno-kulturalna odbędzie się w Poznaniu już 7 maja. Tym razem, aby zamienić na coś naprawdę interesującego, nierzadko bez sensu zalegające w naszym domu puszki aluminiowe i inne tego typu surowce, należy stawić się od 11:00 do 15:00 przy Centrum Sztuki i Biznesu Stary Browar (od ul. Ratajczaka). Mała uwaga: lepiej nie zwlekać z tym na ostatnią chwilę, bo wymiana tylko teoretycznie trwa do 15:00, a tak naprawdę to do wyczerpania zapasów :)

Sprecyzujmy jeszcze,  jaki zestaw śmieci trzeba przynieść, aby otrzymać jeden, dokładnie JEDEN bilet na wydarzenia kulturalne:

  • 1 sztuka sprzętu elektronicznego dużego (lodówka, telewizor, komputer),
  • 5 sztuk sprzętu elektrycznego małego (świetlówki, suszarki…),
  • 10 butelek lub słoików szklanych,
  • 10 butelek lub kubeczków plastikowych lub 40 sztuk foliówek,
  • 10 puszek aluminiowych po napojach,
  • 10 kartonów po napojach,
  • 10 zużytych baterii,
  • 5 kg makulatury.

Co ciekawe, jeśli jesteśmy zainteresowani biletem do konkretnej placówki kulturalnej, możemy go wcześniej zarezerwować na stronie Recykling.org.pl. Tam też zresztą możemy znaleźć najświeższe informacje dotyczące akcji (organizowanej zapewne także w Twoim mieście), do której już teraz zapraszamy wszystkich proekologicznych, a jednocześnie baaaardzo coolturalnych ludzi! :)


Oceń ten post:
minusplus
Brak ocen
Loading ... Loading ...

Tagi: , , , , ,

Skomentuj