Zlewaj olej

18-04-2011, 15:46 | Agnieszka

Co roku w naszym kraju wylewamy ponad 100 milionów litrów zużytego oleju roślinnego do zlewu. Fundacja Stary Las zachęca do zlewania oleju, który posłuży jako jedno ze źródeł finansowania budowy elektrowni słonecznej.

Akcja jest skierowana do szkół – obecnie bierze w niej udział 9 szkół, najwięcej, bo aż 51 litrów zebrało Gimnazjum Publiczne z Kamieńca Ząbkowickiego. Każda szkoła, która przyłączy się do akcji, poza świetną lekcją ekologii dla swoich uczniów, otrzyma 45 gr. za każdy kilogram (0,9 l) zlanego oleju. Tłuszcz trafi do rafinerii w Trzebini, gdzie będzie produkowany biodiesel. Takie rozwiązanie od dawna funkcjonuje np. w Niemczech. Czy sprawdzi się w Polsce?

- Ze zużytego oleju wylewanego do zlewu można wybudować elektrownię słoneczną produkującą energię w taki sposób, jaki robi to cała przyroda – ze światła – tłumaczy Marcin Piwiński z Fundacji Stary Las.- Chcemy pokazać społeczeństwu ze działania związane z segregacją odpadów są mądre i logiczne, świadczą o poziomie inteligencji i cywilizacji i mogą przynieść niebywałe korzyści wszystkim. Pytanie, czy opłaca się zlewać olej traci sens, jeśli spojrzeć chociażby w stronę dyrektyw unijnych. Jeśli Polska się nie wywiąże ze zobowiązań unijnych dotyczących produkcji energii odnawialnych, będzie płaciła coraz  wyższe kary. Wniosek? Zlewanie oleju jest nam wręcz potrzebne!

Czego Jaś się nie nauczy…

Do akcji może przystąpić każda szkoła. Organizatorzy wierzą, że edukacja ekologiczna wpłynie pozytywnie na świadomość ekologiczną nie tylko dzieci, ale też ich rodziców. Wielka Zlewka nie jest akcją okresową, dlatego jej efekty będziemy obserwować, gdy zlewanie zużytego oleju wejdzie nam w krew. Jest to w końcu segregowanie śmieci, a na dodatek przyczyni się do powstania elektrowni słonecznej ( z każdej butelki zlanego oleju 10 gr. zostanie przeznaczone na ten cel). Dlatego zlewajmy olej!

Więcej o akcji na stronie

Oceń ten post:
minusplus
Brak ocen
Loading ... Loading ...

Tagi: , , , ,

Skomentuj