Skończyliśmy 2 lata

18-04-2011, 12:59 | Agnieszka

W kwietniu Siepomaga.pl świętuje drugie urodziny. Powstaliśmy dokładnie 16 kwietnia 2009 roku, aby wyzwolić, skupić, a następnie skierować dobrą energię Polaków do niesienia pomocy potrzebującym. Przyjrzyjmy się, jak w tym czasie zmieniło się oblicze internetowej dobroczynności.

Pomysł na serwis powstał  w 2008 r. Patryk Urban swoim entuzjazmem zaraził Adama Sobczaka, przedsiębiorcę, który pomógł sfinansować budowę serwisu oraz spółkę Netguru, która odpowiada za rozwój i opiekę techniczną nad projektem.

W ciągu dwóch lat działalności Siepomaga w szeregi społeczności wstąpiło 9,2 tyś. użytkowników. Pomagających jest jednak o wiele więcej, trzeba doliczyć tych, którzy dokonują anonimowych wpłat. Łącznie przez Siepomaga przekazaliście potrzebującym ponad 640 tyś. zł., tym samym wspierając ponad 200 apelów o pomoc. Połowa celów zakończyła się stuprocentowym sukcesem, czyli zebrano całość potrzebnej kwoty. Średnia wpłata wynosi 10-20 zł, najmniejsza 1 zł, a (do tej pory) rekordowa to ponad 17 tyś. zł.

Poza crowdfundingiem, czyli „zrzucaniem się” na wspólny cel charytatywny, na popularności wciąż zyskują działania fundraisingowe. W roli internetowego kwestarza sprawdziło się ponad 370 Pomagaczy.

Jesienią miał miejsce wielki zryw maratończyków dla Piotra Duchnowicza, który zachorował na stwardnienie rozsiane. Podczas zbiórek maratonowych udało się zebrać kilka tysięcy złotych na lek Tysabri. Jednak prawdziwą charytatywną rewolucją był 19. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W parę dni puszka zapełniła się sumą 50 tyś. zł. Z pamiętnych zbiórek można wymienić zbiórkę Marka Chorążego, który obszedł Polskę wzdłuż granic, by pokazać, że obchodzą go ludzie ze stwardnieniem rozsianym. Zebrał prawie 2 tyś. zł. Internetowa zbiórka towarzyszyła też akcji Panny Młode, które w ostatnią niedzielę sierpnia w białych sukniach wyszły na ulice Poznania, by zebrać środki na leczenie Maciusia Kreffta. Operację serca Maksa zamiast ślubnych prezentów wybrali Aga i Kuba. Nowożeńcy zebrali w ten sposób 2,7 tyś. zł.

Na Siepomaga przeważają apele o pomoc dla ludzi, niemniej jednak jedna czwarta użytkowników wspiera tylko zwierzęta. Ostatnim wielkim sukcesem jest zebranie 20 tyś. zł na samochód interwencyjny, tzw. Zwierzowóz dla Fundacji Viva. Zbiórka trwała ponad 5 miesięcy, zaangażowało się w nią 670 osób.

Pomagajmy

Jeśli pomaganie jest miarą wrażliwości ludzi, przez te dwa lata można było zaobserwować jej wzrost. W dniu tegorocznego finału WOŚP licznik na Siepomaga wybił 0,5 miliona złotych. Niecały miesiąc później było już 100 tyś. zł więcej. Dziennie Siepomaga odwiedza ok. 4 tyś. osób. Na stronie poza celami i zbiórkami, jest zakładka ze wszystkimi polskimi klikaczami charytatywnymi, takimi jak Pajacyk, Pusta Miska. Zarejestrowani użytkownicy widzą w swoich profilach ilość kliknięć, a także kwotę przekazaną i zebraną dla potrzebujących.

Przyszłość Siepomaga wiąże się z nowymi formami pomagania przez Internet, aby każdy mógł sobie pozwolić na bycie Rockefellerem, czyli jedną trzecią miesięcznie wydać, jedną trzecią zaoszczędzić, a jedną trzecią przekazać potrzebującym.

Dziękujemy za te dwa lata wspólnego pomagania – razem naprawdę wielką mamy moc! I chociaż żadna matematyka nie przeliczy złotówek na ilość dobra, jesteśmy przekonani, że zmieniamy świat na lepsze.

Oceń ten post:
minusplus
Brak ocen
Loading ... Loading ...

Tagi: , ,

(2) Komentarzy

  1. Gratuluję! Namalować sny możemy własnym portretem, które później realizujemy, by nie były szare… Wasze stają się tęczowe, albowiem Siepomaga daje wszystko, to co ma najpiękniejsze – kolorowe…:)
    Podziwiam i życzę, by nie zabrakło Wam siły i pomysłów, aby paletą barw udekorować czyjeś życie i oprawić w nadzieję znów… Pozdrawiam :)

  2. Agnieszka says:

    Dziękujemy za miłe słowa. Będziemy się starać wzbogacić paletę życia o nowe kolory. Koniecznie te tęczowe, szarości jest już aż za dużo :)

Skomentuj