Zamek z… baterii. Dorzuć swoją energię!

18-03-2011, 12:07 | admin

W małej miejscowości koło Wrocławia, w Sokołowsku, nieprzerwanie trwają prace budowlane. Nie wszyscy o tym wiedzą, ale w murach dawnego Sanatorium Brehmera powstaje absolutnie wyjątkowe Międzynarodowe Laboratorium Kultury oraz jedyne na świecie archiwum twórczości Krzysztofa Kieślowskiego. Jeśli chcesz wspomóc powstawanie tych nowych ośrodków kulturalnych w Sokołowsku, przyjdź 20 marca w godzinach 10-18 na Rynek we Wrocławiu i przynieś  zużyte baterie!


Jak to działa?

To proste – oddając zużyte baterie, przyczyniasz się do ochrony środowiska, ale nie tylko. Za każdy kilogram rozładowanych baterii Europejska Platforma Recyklingu płaci 1 złoty na odbudowę Zamku w Sokołowsku. Jeśli zaś przyjdziesz w wiadomym celu 20 marca w godzinach 10-18 pod wrocławski pręgierzem na Starym Rynku, dodatkowo otrzymasz od organizatorów akcji nasionka do wiosennego wysiania! Ponadto, kulturalni ekolodzy przygotowali dla Was nagrody: 10 osób, które przyniesie najwięcej baterii, otrzyma akumulatorki w kształcie bateryjek do ładowania w komputerze (bez ładowarki).

Kto za tym wszystkim stoi?

Organizatorem akcji jest Dominik Dobrowolski, znany autorytet w dziedzinie ochrony środowiska, który bierze udział w konkursie na Człowieka Roku 2010 w tejże dziedzinie. Jego działalność ma na celu podniesienie świadomości ludzi na temat procesu recyklingu, w którym zresztą najlepiej, żeby brali aktywnie udział sami. Dominik organizuje także wyprawy rowerowe, podczas których objeżdża Polskę i niczym ekologiczny guru, promuje w każdym odwiedzanym mieście postawy ekologiczne! Na temat jego aktualnych projektów najlepiej czytać TU.

Drugim organizatorem akcji jest fundacja IN SITU, zajmująca się w szerokim rozumieniu ochroną i promocją dziedzictwa kulturowego Dolnego Śląska. To właśnie osoby pracujące w fundacji realizują obecnie projekt odbudowy Sanatorium Brenera i przywrócenia mu dawnej świetności. Jeden z nadrzędnych celów stanowi aktualnie zbiórka pieniędzy na renowację zabytkowej sceny i orkiestronu w Kinoteatrze ZDROWIE, znajdujących się właśnie w obrębie Sanatorium (obecnego “Zamku”). Realizacje tego celu możecie wesprzeć przez SiePomaga - a warto, zwłaszcza, że zbliża się wielkimi krokami Międzynarodowy Dzień Teatru! :)

Jakie są podstawowe pozytywy akcji?

Czy nie uważacie, że jeśli pomagać, to już na całego? Dokładnie. MY też jesteśmy tego samego zdania! Bo przecież jeśli można zrealizować przy okazji dwa szczytne cele, tym bardziej warto. Ekologia i kultura stanowią zaś fajne połączenie z tego względu, że przydomek Kulturalnego Ekologa może mieć dzisiaj każdy, kto tylko zda sobie sprawę z powagi tego miana. Pamiętaj: ani od kultury, ani od ekologii tak czy siak nie uda Ci się uciec – choćbyś nie chciał, w dzisiejszym świecie byłeś, jesteś i będziesz ich uczestnikiem! A mniej poważnie: wykorzystaj ten fakt i pojaw się na wiosennej zbiórce baterii 20 marca :)

Zdjęcia (źródła): 1, 2, 3, 4

Oceń ten post:
minusplus
Brak ocen
Loading ... Loading ...

Tagi: , , , , , ,

Skomentuj