Pomagam.bo jest za mało powodów, by nie pomagać

04-03-2011, 17:05 | Agnieszka

Zapowiada się, że ten rok dąży do nadrobienia braków w polskim wolontariacie. O modzie na wolontariat mówi się od kilku lat, jednak siła nie tkwi w słowach, lecz w działaniu. A działać można też w Internecie, o czym przekonuje kampania Pomagam.bo.

Niedawno pisaliśmy o slaktywistach – sieciowych młodych gniewnych. Chęć niesienia pomocy bez wychodzenia z domu nie jest niczym nowym – zadomowiło się już jakiś czas temu w innych dziedzinach życia. Kupujemy przez Internet, korzystamy z bibliotek przez Internet, nawiązujemy znajomości przez Internet, itp. Zwolennicy mówią, że oszczędza to czas, przeciwnicy apelują o powrót do realnego świata.

Gdy pierwszy raz usłyszałam o akcji Pomagam.bo, zainteresowało mnie jedno zdanie, niemal poetycka definicja wolontariatu: „To przylądek bezinteresowności w dzisiejszym świecie wymiernych wartości.” I zainspirowało do rozmowy z Dorotą Korczyk.

Dlaczego wolontariat jest tak ważny, by poświęcać mu cały rok?

Wolontariat wyostrza spojrzenie na innych ludzi i ich działania. Przygoda z wolontariatem daje sporo doświadczenia i niesie ze sobą ogromne emocje. Wolontariat może zmieniać świat – dlatego jest tak ważny. Potrzebujemy całego roku, aby edukować ludzi w zakresie możliwości pomocy. Często wolontariat mylnie jest utożsamiany tylko z pracą na rzecz chorych dzieci. W rzeczywistości to cała gama przeróżnych działań w różnych dziedzinach od muzealnictwa zaczynając a kończąc na sporcie.

Akcja jest skierowana do osób, które już są wolontariuszami, czy do tych, którzy wolontariat omijają szerokim łukiem?

Ci pierwsi są doskonałym przykładem dla tych drugich- dlatego celujemy w obie. Obserwujemy działających, którzy dają mnóstwo wskazówek tym, którzy dopiero chcą rozpocząć przygodę z wolontariatem. Serwujemy cały wachlarz propozycji: od wolontariatu za granicą, po proste działania, które każdy może wdrożyć w swoim miejscu pracy. Zainteresowanie tematem jest naprawdę spore. Działania na Facebooku wychodzą do realu. Jednym z przykładów jest dziewczyna, która po naszym apelu ustawiła pudełko na plastikowe nakrętki i tym samym zaangażowała się w akcję na rzecz chorego chłopca. Zawsze podkreślam, że każdy może pomagać na swój własny sposób, w swoim własnym zakresie.

Pokazujecie też wzorowych wolontariuszy w konkursie „Wolontariat – lubię to”.

Mamy teraz zwycięską czwórkę, która opisuje swoje doświadczenie, wiedzę, smutki i radości związane z ich pracą wolontariuszy. Warto się im przyjrzeć. Reprezentują różne grupy wiekowe, jak i zawodowe. Większą część swojego życia poświęcają innym. Ich historie są fascynujące – można je śledzić na blogu konkursowym.

Na Siepomaga promujemy e-wolontariat. Pomagacze mogą nie tylko wpłacać pieniądze, ale organizować własne zbiórki na rzecz potrzebujących. Mogą to być zbiórki okazjonalne, np. urodzinowe, biegowe, ślubne. W jakie inne sposoby mogą pomagać wolontariusze w sieci?

E–wolontariat to w zasadzie każda forma pomocy świadczona przez Internet. Na przykład, w odpowiedzi na potrzeby zgłaszane przez organizacje pozarządowe mogą to być: zdalna praca dotycząca redakcji tekstów, copywritingu, stron internetowych poszczególnych projektów czy współpraca przy publikacji. Bardzo ważne jest, aby wolontariusz czuł się doceniony w tym, co robi. Aby jego praca była widoczna. A o ile to możliwe, by mógł się pod nią podpisać. Korzystają na tym obie strony. Organizacja pozarządowa dostaje fachowy tekst lub dobrą grafikę, a wolontariusz może wykazać się dorobkiem i doświadczeniem, chociażby przed przyszłym pracodawcą.

Mam nadzieję, że kampania pokaże wielu sceptykom ciekawe oblicza wolontariatu. Myślę, że najlepszym efektem akcji Pomagam.bo będzie sytuacja, w której nikt się nie będzie zastanawiał, dlaczego pomaga, czy warto. A osoby, które chcą zostać wolontariuszami, mogą już teraz zgłosić się na stronie “Zostań wolontariuszem”.

Oceń ten post:
minusplus
(ocena: -1, głosów: 1)
Loading ... Loading ...

Tagi: , , ,

(1) Komentarz

  1. [...] wpis ukazał się na blogu Siepomaga. Komentarze: zobacz komentarze Tagi: kampania pomagam.bo Kategorie: Pomagam.bo blog [...]

Skomentuj