Znani nie tylko z telewizji

24-01-2011, 13:01 | Agnieszka

Ostatni weekend minął pod znakiem dobroczynności. Przez ponad miesiąc można było głosować na 25 celebrytów nominowanych do tytułu Gwiazdy Dobroczynności. To już druga edycja konkursu organizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii, która na sobotnim Balu Charytatywnym nagrodziła laureatów.

Często jesteśmy rozdrażnieni, kiedy gwiazdy wykorzystują swoją popularność, by przekonać nas do zdrowotnego wpływu jogurtu, ulokowania pieniędzy w konkretnym banku, czy głosowania na popieranego przez nie kandydata. Mogłoby się zatem wydawać, że ten konkurs to też medialny show, który ma pokazać celebrytów w jeszcze jaśniejszym świetle. I pewnie pokazuje, jednak czy jest w tym coś złego, że ktoś chce pochwalić osoby publiczne za to, że robią coś dobrego? Nie każdy chce udzielić swego wizerunku, by wesprzeć akcje społeczne. A chyba nikt nie uwierzy, że dla nominowanych Gwiazd Dobroczynności bal charytatywny czy statuetka jest tak ogromną nobilitacją, że dla niej są skłonni pomagać jak owce w wilczej skórze. Więc zanim sceptycy ocenią, niech najpierw spróbują docenić.

A doceniać jest co. Niewątpliwie największym zaskoczeniem, głośno komentowanym na forach internetowych, jest nagroda dla Dody za zaangażowanie w propagowaniu rejestracji w bazie dawców szpiku. Na białaczkę choruje jej narzeczony, a Doda, pomagając mu znaleźć dawcę, pomogła też innym chorym. Dzięki jej apelom, w bazie Fundacji DKSM Polska zarejestrowało się kilkadziesiąt tysięcy dawców szpiku.

W kategorii “Wolontariusz” zwyciężyła aktorka Małgorzata Kożuchowska, która jest ambasadorką Fundacji Mam Marzenie. Od kilku lat aktywnie wspiera fundację w kampaniach społecznych, spędza też czas z podopiecznymi – z pewnością wielu z nich, jak zresztą wielu z nas w dzieciństwie, marzy o karierze aktorskiej.

Jolanta Kwaśniewska została nagrodzona za udzielenie swego wizerunku w akcji Avon kontra Przemoc. Angażując się w działania kampanii, pomaga przekonać kobiety, że przemoc w rodzinie to zjawisko nagminne i należy z nim walczyć.  Tę walkę kontynuuje także na co dzień w swojej Fundacji “Porozumienie bez barier”. Wraz z mężem utworzyła także Fundusz Pomocy Młodym Talentom, by wspierać zdolną młodzież z ubogich rodzin.

Jednak Gwiazdą Dobroczynności, która otrzymała najwięcej głosów za własną działalność społeczną została Anna Dymna, której Fundacja “Mimo wszystko” od lat pomaga osobom niepełnosprawnym. Fundacja organizuje szereg akcji, które pokazują, że między zdrowymi i niepełnosprawnymi wiele granic jest tylko w naszej świadomości, a Festiwal Zaczarowanej Piosenki czy teatralno-muzyczna Albertiana pozwalają te granice znosić.

Ostatnia statuetka powędrowała do Reprezentacji Polski Mężczyzn w Piłce Siatkowej.  Darczyńca organizacji społecznej, mimo napiętego grafika, zawsze znajdują czas na wsparcie działań Fundacji Herosi.

Kolejna gala Gwiazd Dobroczynności pewnie za rok. Jeśli w jakimkolwiek stopniu ten konkurs przyczyni się do zwiększenia zainteresowania znanych osób problemami potrzebujących, to będzie największą nagrodą, ponad wszystkimi kategoriami.

Oceń ten post:
minusplus
Brak ocen
Loading ... Loading ...

Tagi: ,

Skomentuj