Poniedziałek w kolorze blue

17-01-2011, 16:16 | Agnieszka


Jeśli dzisiaj czujecie się rozdrażnieni i ogarnia was smutek, którego przyczyn nie możecie się doszukać – nie martwcie się, znamy winowajcę – dzisiaj jest najbardziej depresyjny dzień w roku. Oryginalna nazwa Blue Monday (z ang. Smutny poniedziałek) została wprowadzona kilka lat temu przez Cliffa Arnalla, brytyjskiego psychologa. I nawet, jeśli ktoś jest przeciwnikiem fatalnych przepowiedni i zarzeka się, że w studnię-wyrocznię nigdy nie zajrzy, będzie miał niezły orzech do zgryzienia, ponieważ Smutny poniedziałek jest wynikiem…obliczenia matematycznego.

Blue Monday jest wyznaczany na podstawie wzoru matematycznego, który uwzględnia trzy czynniki: meteorologiczne, psychologiczne i ekonomiczne. Opierają się one na zjawiskach depresjogennych spowodowanych brakiem słońca, a także wynikających z konsekwencji wątłej ludzkiej natury – świadomości niedotrzymania noworocznych postanowień, i sięgając jeszcze głębiej, końcem terminów płatności długów zaciągniętych na poczet świątecznego zakupowego szaleństwa.

Bez względu na to, czy złe samopoczucie tłumaczyć sobie siłą wyższą, czy skwitować te naukowe obliczenia obojętnym wzruszeniem ramionami, każdy dzień jest dobry, by zrobić dla siebie i innych coś miłego i nie pozostawić suchej nitki złego humoru.

Oceń ten post:
minusplus
Brak ocen
Loading ... Loading ...

Tagi: ,

(2) Komentarzy

  1. Justyna says:

    taaak słyszałam o tym. jak dla mnie lekka przesada ;)

  2. Aleksandra says:

    Na smutny poniedziałek mam lekarstwo doskonałe, albowiem jak będziesz szczęśliwy spróbuj podać dalej, aby linia radości była żywa i w ogniwach mogła rozkwitać oraz jaśnieć promieniami słońca albowiem każdy jest warty uśmiechu, który powraca bezinteresownie jak echo…Wszystko się zmienia, ale nie serce, dlatego w poniedziałki zaglądać tam trzeba, by wesołość królowała obok mnie i Ciebie…
    Pozdrawiam – Aleksandra Baltissen

Skomentuj