Maraton Pisania Listów 2010

10-12-2010, 13:40 | Agnieszka

Kolejna fenomenalna inicjatywa Amnesty International i okazja, by pomóc bezpodstawnie skrzywdzonym. Maraton Pisania Listów organizowany jest od 2001 roku.

Mniej ważna jest poetyckość i wyszukane formy literackie, liczy się fakt przeciwstawiania się niesprawiedliwości.

To prawdziwy maraton! Nieprzerwanie, ręcznie, przez 24 h, od południa w sobotę do południa w niedzielę uczestnicy będą kreślić listy w obronie konkretnych osób, których prawa zostały złamane.Data jest nieprzypadkowa. Co roku ten Maraton odbywa się w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, który jest obchodzony 10 grudnia.

Idea narodziła się w Polsce. Bardzo szybko jednak rozszerzyła się na inne kraje. W zeszłym roku objęła 50 państw. Uczestnicy napisali 730 tysięcy apeli, w tym 108026 pochodziło z 200 różnych miejsc Polski.

Podczas poprzedniego Maratonu udało się pomóc, np. dziewięciu obrończyniom praw człowieka, którym groził proces. Proces z powodu poparcia prawa do aborcji udzielonego przez wspomniane kobiety dziewięcioletniej dziewczynce, która została zgwałcona i zaszła w ciążę. “Przestępstwo” kobiet dotyczyło również prowadzenia kampanii na rzecz prawa kobiet i dziewcząt do dostępu do bezpiecznych i skutecznych ulg z zakresu zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego.

Do rządu Nikaragui wpłynęło 12 tysięcy listów broniących kobiety. Rząd poczuł presję i, mimo że od momentu wpłynięcia pierwszej skargi minęło aż dwa i pół roku, w maju w 2010 postępowanie przeciwko kobietom zostało zamknięte.

To tylko jeden przykład spełnienia żądań Amnesty International. Jest ich dużo więcej. Zachęcamy do przyłączenia się do akcji – listy solidarności mają wielką moc!


autorka tekstu: Joanna Kinczewska

Oceń ten post:
minusplus
Brak ocen
Loading ... Loading ...

Tagi: , , ,

Skomentuj