150 tyś fundraiserów znajdzie pracę w Polsce

21-05-2010, 15:22 | patryk

Fundraiser to nowy zawód na rynku pracy w Polsce, ale od dziesięcioleci popularny i ceniony w krajach Europy Zachodniej i Stanach Zjednoczonych. Fundraiser zajmuje się planowym i etycznym pozyskiwaniem funduszy na cele społeczne.

Dzięki jego pracy organizacje pozarządowe mogę realizować swoją misję. Mogą działać szpitale, szkoły, uczelnie wyższe, muzea, galeria sztuki i inne placówki edukacyjno – kulturalne.

Polskie Stowarzyszenie Fundraisingu od 2008 roku szkoli fundraiserów w Polsce. – Nasi absolwenci dokonują rzeczy niezwykłych i przyciągają kolejnych adeptów nowego zawodu – mówi Robert Kawałko, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Fundraisingu -

Jedna z ubiegłorocznych uczestniczek Międzynarodowej Konferencji Fundraisingu wykorzystała zdobytą wiedzę urządzając kwestę na remont dużego budynku. Zebrała w miesiąc ponad 100 tysięcy złotych. Kosztowało ją to, oprócz czasu, zaledwie 100 zł, które wydała na stworzenie strony internetowej swojej kampanii.

Szkolenia Polskiego Stowarzyszenia Fundraisingu i zatrudnianie fundraiserów przyczynia się do profesjonalizacji pracy trzeciego sektora i pozwala pomagać beneficjentom na większą skalę – uważa Krzysztof Więckiewicz, Dyrektor Departamentu Pożytku Publicznego w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. – Biorąc pod uwagę liczbę organizacji pozarządowych oraz innych placówek, które powinni posiadać fundraiserów, możemy oszacować, że w Polsce powinno pracować około 150 000 specjalistów w zakresie pozyskiwania funduszy na cele społeczne.

Fundraiserzy zrzeszeni w Polskim Stowarzyszeniu Fundraisingu pracują dla największych organizacji w Polsce: zakładają rodzinne domy dziecka, ratują zwierzęta, uszczęśliwiają i leczą chore dzieci, walczą o prawa człowieka, kupują sprzęt dla szpitali, chronią środowisko naturalne, budują szkoły, pomagają biednym, ratują życie ludzkie, spełniają marzenia. Dzielą się doświadczeniami z kolegami z całego kraju, uczą się od specjalistów z całego świata. Zasady ich pracy reguluje Kodeks Etyczny Fundraisingu. Najlepsi z nich zarabiają dla swoich organizacji kilkadziesiąt milionów złotych rocznie.

Oceń ten post:
minusplus
Brak ocen
Loading ... Loading ...

Tagi: , , , , ,

Skomentuj